שיווק באמצעות תוכן

שיווק באמצעות תוכן הוא הסוד הכי גלוי בעולמות השיווק הדיגיטלי וכו-לם עושים בו שימוש. אבל מה זה אומר, בעצם?

בואו נתחיל עם ההגדרה מויקיפדיה:

שיווק באמצעות תוכן הוא משיכת גולשים והפיכתם ללקוחות על ידי מתן תוכן בעל ערך בחינם ושיתופו. מטרת השיווק באמצעות התוכן היא לסייע לחברות ליצור נאמנות מתמשכת למותג, לספק מידע בעל ערך לצרכנים וליצור נכונות לרכישה עתידית של מוצרי החברה. זו צורה חדשה יחסית של שיווק שאינה כרוכה במכירות באופן ישיר אלא בונה אמון וקרבה עם הקהל.

(ויקיפדיה)

ובשפה של בני אדם: אני עומדת לספר לכם מלא-מלא דברים מעניינים ומועילים ולא לבקש מכם שום דבר בתמורה! זה נשמע כמו דיל מאד משתלם לעוקבים, אבל הרבה פחות משתלם עבור בעל העסק. ובטווח הקצר זה באמת לא משתלם… זו דרך מאד ארוכה וסיזיפית להגיע למכירות ולכסף בכיס.

אבל בואו נתמודד רגע עם פיסת מציאות לא נעימה – זו השיטה היחידה שבאמת עובדת. זה היה נורא נחמד אם הייתי יכולה לכתוב בפייסבוק שאני מוכרת בגדי ים מדהימים והכי יפים ושווים – וכולם היו משתפים את זה בויראליות. זה היה אפילו עוד יותר טוב אם אנשים היו מחפשים בגוגל “בגדי ים” והאתר שלי היה עולה ראשון והייתי מקבלת אלפי כניסות כל יום. זה גם היה ממש אחלה אם מסעות הפרסום שלי היו מביאים לי מכירות (או לפחות מכסים את מה ששילמתי לפייסבוק!). אבל במציאות – מה שבדרך כלל קורה זה אפס ושום דבר. אין כניסות לאתר, אין עוקבים חדשים ומן הסתם – גם אין מכירות.

אז אנחנו רוצים דרך שעובדת, ואנחנו לא רוצים לשפוך כסף סתם! התשובה היחידה היא שיווק באמצעות תוכן.

ככה עושים את זה (בחמישה צעדים)….

צעד ראשון – לאפיין פרופיל לקוח אידיאלי

אף עסק לא פונה לכל האנשים בעולם. לכולנו יש קהל יעד כלשהו, וקהל היעד הזה מורכב מאנשים שיש להם מאפיינים משותפים מסויימים. אם אני מנסה למכור ליותר מדי אנשים בבת אחת – המסרים השיווקיים שלי יהיו מעורפלים, משעממים וכלליים מדי.

כדי לעבוד נכון אני עומדת לדמיין אדם מאד ספציפי. האדם הזה הוא הלקוח המושלם שלי, זה שיעוף על כל המוצרים או השירותים שאני מציעה, ירכוש את כולם ויספר לכל החברים. כשאני פועלת ברשת ויוצרת תכנים – אני אדמיין שאני ניצבת מול האדם הזה ויהיה לי קל מאד לדבר אליו. אני אוכל להיות טבעית ואדע איך לעזור לו ולתת לו בדיוק את מה שהוא רוצה וצריך.

פרופיל לקוח אידיאלי זו לא המצאה שלי – חפשו ברשת את הביטוי Idael Costumer Avatar (או ICA).

צעד שני – יצירת תוכן מנצח!

ברגע שזיהיתי למי אני מדברת, אני יכולה לדעת מה באמת יהיה בעל ערך עבורו ולהתחיל לייצר תכנים. תוכן יכול להיות כל דבר: סרטונים, הדרכות, אינפו-גרפיקה, תמונות, שידורי פודקסט… אבל חייבים לייצר אותו על בסיס קבוע ובנדיבות אמיתית. באופן אופטימלי נשאף לייצר תוכן מושקע פעם בשבוע לפחות – ואת החומרים האלה נעלה לבלוג (או לערוץ הוידאו או לפודקסט), נשתף אותם ברשתות החברתיות ונשלח אותם בניוזלטר.

יצירת התכנים זה קטע מאתגר. כשמרגישים תסכול חשוב לזכור: אנחנו ממירים כאן השקעה כספית בהשקעת זמן ו-. ממש כאן באתר אפשר למצוא 100 רעיונות תוכן שיעזרו לכם לצאת לדרך.

צעד שלישי – חשיפות

כדי לבלוט בדיגיטל אנחנו צריכים שלושה דברים: קודם כל – שגוגל יאהב אותנו, כדי שנעלה במקומות גבוהים בתוצאות החיפוש בשאלות שהן באמת רלוונטיות עבורנו. דבר שני – שאנשים ישתפו את התכנים שלנו ויהיו לנו הרבה חשיפות ברשתות החברתיות. ודבר שלישי – שאם אנחנו שמים כסף על קמפיין ממומן הוא באמת יביא לנו הזמנות ויעבוד.

את כל הדברים האלה קשה מאד להשיג, אבל אם יש לנו תכנים מעולים אנחנו הופכים את המשוואה על הראש. כי אנשים אוהבים תכנים מעולים! הם משתפים אותם, קוראים אותם, מקשרים אליהם… ואת כל הדברים האלה גם גוגל אוהב! התכנים האלה לא סתם מושכים כניסות – אלה כניסות של האנשים הנכונים, שבאמת חיפשו משהו שקשור לעולם התוכן של העסק שלי. גם ברשתות החברתיות – האנשים הנכונים משתפים תכנים שהם אוהבים, ישירות מול החברים שלהם שדומים להם. אפילו הפרסומים שלי יעבדו הרבה יותר טוב אחרי שכלי הפרסום החכמים של ענקיות הרשת יזהו מי הקהל הנכון עבורי.

צעד רביעי – המרה לליד

קשה מאד לגרום לאנשים לבצע רכישה אונליין, אבל אם אני מייצרת תכנים מעולים – קל לי להשיג עוקבים! כל אחד אוהב לקבל דברים טובים בחינם.

בעזרת התכנים שלי אני יכולה לאסוף כתובות מייל של מנויים לניוזלטר ולהשיג עוקבים (מהסוג הנכון!) ברשתות החברתיות. ולמה זה טוב? קודם כל, האדם הזה עשה מולי פעולה וזו התחלה של בניית אמון והתקשרות. ובנוסף – אני אוכל להמשיך ולהזכיר לו שוב ושוב שאני קיימת. אני מרגילה את האנשים האלה לאט לאט שמילה שלי זו מילה, שהנוכחות שלי יציבה, שאני מציעה דברים שיש להם ערך.

צעד חמישי – מכירה

את כל הדרך הארוכה הזו עשינו כדי להגיע לצעד החמישי. העוקבים שלנו כבר מאמינים בנו. כשנציע להם שירות מעולה או מוצר משתלם – הם יהיו פתוחים וקשובים למסר הזה ויכניסו את היד לכיס.

התהליך הממושך הזה (בין יצירת התכנים לגביית ה-$$) מפיל את רוב בעלי העסקים. זה אומר שמי שמשקיע בהתמדה בתכנים זוכה ביתרון מובנה ובסיכוי מצוין להשיג את המתחרים, לעלות גבוה בתוצאות החיפוש ולגייס עוקבים ברשתות. בטווח הארוך זה העסק שישרוד, יעבור תקופות קשות ויזכה להכנסה יציבה.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.