שונאים דוחות עם מספרים? הי, אתם בחברה טובה.

אבל כבעלי אתר אנחנו חייבים להתחיל להתעניין במספרים. כי אני יכולה לבנות את האתר הכי מדהים בעולם, אבל אם אין לי שום כניסות של גולשים – זה כמו לפתוח חנות באמצע מדבר סהרה. ובניגוד לחנות אמיתית… אין לי דרך לראות בעיניים כמה אנשים מגיעים. אז מה עושים? שואלים את גוגל, כי גוגל יודע הכל. באמצעות גוגל אנליטיקס אנחנו יכולים לקבל בחינם דוחות מלאים ומפורטים, לעקוב אחרי הגידול במספרים ולזהות בעיות לפני שהן גדלות ותופחות.

קודם כל מתחברים

כדי שנוכל לראות את המידע צריך לחבר את אנליטיקס לאתר שלנו, וזה אומר 3 פעולות פשוטות:

  1. פותחים חשבון בקישור הזה. זורמים עם התהליך בלי להשתגע יותר מדי – תמיד תוכלו לחזור ולתקן מידע שאתם לא לגמרי בטוחים לגביו.
  2. מקבלים קוד שנקרא tracking code ומעתיקים אותו.
  3. חוזרים אל האתר שלנו ומדביקים את הקוד ברקע של האתר.

לאן מכניסים את הקוד? זה כבר תלוי בסוג האתר שלכם… אם אתם עובדים על וורדפרס הדרך הכי פשוטה היא להתקין את התוסף Insert Headers and Footers ולהדביק את הקוד בשדה של התסריטים ב-header. ואם אתם לא בוורדפרס, או סתם לא מסתדרים – יש המון מדריכים וסרטונים ברשת.

איך עובדים בגוגל אנליטיקס?

אחרי שחיברנו את האתר לאנליטיקס נדרשת תקופת המתנה שתאפשר לגוגל לאסוף נתונים. כשנתחבר שוב, נגיע לעמוד הבית שנותן לנו מעין מבט-על.

בכל מסך שנעבוד בו נמצא את שלושת האזורים הבאים:

  1. אזור הדוחות – בצד השמאלי של המסך תמצאו תפריט לניווט בין הדוחות (אם הממשק שלכם הוא בעברית התפריט יופיע בצד ימין).
  2. Admin – בתחתית התפריט יש גישה לניהול המערכת ושינוי הגדרות, ליד אייקון של גלגל שיניים (בעברית רשום שם 'מנהל מערכת').
  3. טווח תאריכים – בצד הימני העליון של המסך (או משמאל, בעברית), אפשר להגדיר את טווח התאריכים שיוצגו בדוח. ההגדרה הדיפולטית תהיה של השבוע האחרון, אבל אפשר לשנות את זה ולבדוק את הנתונים עבור כל תקופה בעבר שמעניינת אותנו.

הדוחות של גוגל אנליטיקס

כשתתחילו לעבוד תגלו שיש המון אפשרויות, כולל אפשרות להקמת דוחות מותאמים. אין סיבה להסתבך על ההתחלה, ומומלץ פשוט לצלול אל הדוחות הקיימים, שנחלקים ל-5 קטגוריות פלוס הרבה תת-קטגוריות.

1 – Realtime (זמן אמת)

מה שקורה ממש עכשיו באתר שלך: מידע בזמן אמת על פעולות הגולשים.

2 – Audience (קהל)

מספר המבקרים ומשך השהות שלהם באתר. מידע דמוגרפי כמו מיקום גיאוגרפי, מגדר, גיל, תחומי עניין. מידע טכנולוגי על הגולשים כמו – מה המכשיר שהם משתמשים בו, סוג הדפדפן…

3 – Acquisition (צירוף משתמשים)

מאיפה הגולשים הגיעו? ערוצי הגעה אפשריים: מנועי חיפוש, רשתות חברתיות, כניסות ישירות, הפניות מאתרים אחרים (ששמו קישור לאתר שלי).

4 – Behavior (התנהגות)

התנהגות הגולשים באתר. איזה דפים הם מעדיפים? איזה דפים הם נוטשים? מה המסלול שהם עוברים?

5 – Conversions (המרות)

כל מה שקשור להכנסות מהאתר (המרת גולשים ללקוחות). מידע רב ערך על התנהגות הגולשים מול מסלול ההזמנה שבנית.

 

דוחות שכדאי להתחיל מהם…

כל הנתונים והמספרים והדוחות הם לא בהכרח משהו חיובי – למעשה, עומס הנתונים יכול לבלבל ולהרתיע. עד שתתרגלו למערכת, אפשר להתמקד בכמה דוחות מרכזיים ופשוטים:

Audience > Overview

בדוח הזה נמצא נתונים על הקהל שביקר באתר שלנו. אנחנו שואפים למקסימום קהל שיישאר למקסימום זמן! זו הדרך שלנו לעלות יותר גבוה בגוגל, להביא עוד כניסות וגם מכירות. הנה כמה נתונים מעניינים שנמצא בדוח הזה:

משתמשים (Users) – האנשים שביקרו באתר בטווח התאריכים שבחרתי.

משתמשים חדשים מול משתמשים חוזרים. משתמשים חדשים זה טוב – כי זה אומר שאנחנו כובשים קהלים חדשים. משתמשים חוזרים זה טוב – כי הם נוטים לבצע יותר רכישות. יחס מוצלח לשאוף אליו זה בערך 30% מבקרים חוזרים מתוך כלל המבקרים באתר.

פעילויות באתר (Sessions) – הנתון הזה קצת מבלבל, ואין סיבה לשבור את הראש על כל הדקויות. בגדול זו ספירה של כל הפעולות שמשתמשים עושים באתר.

הצגות דף (Pageviews) – זה נתון מעניין. משתמש נכנס לאתר שלי… בכמה עמודים הוא עבר? כבעלת אתר אני מעדיפה למשוך את המבקר לכמה שיותר עמודים.

משך ביקור ממוצע (Average Session Duration) – כמה זמן המשתמש נשאר באתר.

שיעור היציאה (Bounce Rate) – שיעור הגולשים שנכנסו לאתר שלי ויצאו בלי לעבור לעמודים נוספים.

Acquisition > Overview

בדוח הזה נמצא נתונים מקור התנועה לאתר שלנו. אין יותר מדי אפשרויות… יש 'חיפוש אורגני' (כלומר – הקלקה על תוצאת חיפוש במנוע חיפוש. כלומר – בעיקר גוגל). יש כניסות מקישורים ברשתות החברתיות. יש הפניות – כלומר, מישהו יצר קישור לאתר שלנו והפנה אלינו תנועה. ויש גם כניסות ישירות של אנשים שכבר מכירים את האתר.

קישורים והפניות אל האתר שלנו הן אחת מהדרכים שבהן גוגל בודק את האתר שלנו ומדרג אותו. אנחנו שואפים לכמה שיותר קישורים נכנסים איכותיים וחזקים, אז שווה לשים עין על הנתונים כאן. מעבר לכך, יש ערך מעשי למידע הזה. למשל – עד כמה העבודה שאנחנו עושים ברשתות החברתיות מביאה לנו כניסות לאתר. קפיצה פתאומית יכולה לבשר לנו שאתר גדול קישר אל אחד הדפים באתר שלנו. וכן הלאה…

Behavior > Site Content > All Pages

בדוח הזה נמצא פירוט של כל הדפים באתר שלנו, עם פירוט של מספר הכניסות אליהם (ונתונים נוספים). זו דרך מעולה לבדוק מה העמודים שעובדים ואיזה תכנים כדאי לשדרג.

זהו, יש כאן את כל מה שצריך כדי להתחיל לעבוד עם אנליטיקס! נסו ותיהנו.

והערה קטנה לפני פרידה… יש משהו חשוב מאד שגוגל אנליטיקס לא מגלה לנו: באיזה תוצאות חיפוש האתר שלי עולה? אם אני מוכרת פרחים – אני לא מעוניינת לעלות בחיפושים על מכוניות! את התשובה על השאלה הזו נמצא בעזרת כלי אחר  – קונסולת החיפוש של גוגל (הנה קישור לפוסט עם כל המידע).