איך לפתוח בלוג?

החלטת לפתוח בלוג.

למה? אולי את טבחית אגדית שרוצה לחלוק מתכונים. אולי אתה טבעוני נלהב שרוצה לקדם את המטרה… ואולי פשוט בגלל שבלוג הוא דרך נפלאה (וחינמית) לקדם את העסק שלך.

טוב, לא משנה מה הסיבה. החלטת לפתוח בלוג.

איך עושים את זה?!! בקלות!

המילון לבלוגר המתחיל

לפני שנתקדם לבלוג עצמו יש כמה מושגים שצריך להכיר:

דומיין – פשוט הלינק לאתר שלך, כמו שאנחנו מכירים בכל אתר בעולם (www.mako.co.il למשל). מן הסתם, גם הבלוג שלך צריך דומיין.

אירוח – בלוג זה לא כמו מסמך וורד, ואי אפשר לשמור אותו על המחשב הפרטי שלך בבית. כדי לנהל בלוג צריך להשיג חבילת אירוח אצל שרת של חברה ייעודית.

מערכת הפעלה – כשהתחברת בפעם הראשונה לפייסבוק (או לנטפליקס, או לשופרסל) – נכון שלקח זמן עד שהבנת איך לעבוד? גם לבלוג שלך יש מערכת הפעלה שצריך ללמוד איך לעבוד בה.

ממשק ניהול – מסכי המשתמש של מערכת ההפעלה – המסכים שרק מנהל הבלוג רואה.

וורדפרס ו-Wix – שתי השחקניות המרכזיות בעולם של מערכות ההפעלה.

אירוח ללא דומיין

בלי כאבי ראש, בלי אתגר טכנולוגי, בלי לשלם – פשוט בוחרים את חברה שתארח את הבלוג, מבקשים לפתוח בלוג וזורמים עם הצעדים שהם מציעים.

למי זה מתאים? אך ורק למי שמנהל את הבלוג כתחביב.

איך עושים את זה? בקלות: נכנסים, נרשמים ומתחילים לעבוד. בעיני המערכת הכי קלה לתפעול היא בלוגר של גוגל. אפשרות אחרת היא להתארח אצל וורדפרס (תשלום חודשי קטן). באתרים סלונה ואונלייף יש אפשרות לפתוח בלוג בחינם – ויש להם גם קהילה של קוראים שייחשפו לתכנים שלך. אשמח לשמוע בהערות על אפשרויות נוספות.

מה היתרונות? קל. זול.

מה החסרונות? הבלוג בעצם לא שלך – ופלטפורמות מהסוג הזה בהחלט עלולות להסגר או לשנות תנאים. כמובן שאם הבלוג לא בבעלותך זה אומר שאין הכנסות מפרסומות, וגוגל לא לומד להכיר אותך. אפילו הלינק לבלוג אומר שהאתר לא בבעלותך:

דומיין משלך

קניית דומיין תעלה לך קצת יותר ותדרוש ממך להתמודד עם אתגר טכנולוגי. האם זה כיף? לא ממש. אבל האמת היא שזה באמת לא עד כדי כך קשה.

למי זה מתאים? זו האפשרות הטובה יותר, כדאי לעשות את המאמץ.

איך עושים את זה? יש לי קורס וורדפרס חינמי כאן באתר שילמד אותך את כל מה שצריך לדעת בשעה אחת בלבד! אבל כמובן – תמיד אפשר לקחת איש מקצוע.

מה היתרונות? דומיין משלך. קידום באמצעות תוכן בגוגל. ואפשר גם להתחיל לצבור מנויים לרשימת הדיוור!

מה החסרונות? בעיקר האתגר הטכנולוגי. מעבר לכך יש את עניין המחיר – חכירת הדומיין עולה כמה עשרות שקלים בשנה, וחברת האירוח תבקש עוד כמה עשרות שקלים בחודש.

להקים בלוג ב-5 צעדים

החלטת להקים בלוג על דומיין משל עצמך? החלטה מעולה, כל הכבוד! הנה הצעדים הראשונים שצריך לעשות:

צעד 1 – לרשום דומיין

כדי לרשום את שם הדומיין צריך לבחור שם פנוי (סורי, apple.com כבר תפוס!), להגיע לרשם מוסמך ולחכור את השם הזה לתקופת הזמן שהם מציעים לך.

הצעד הראשון בבחירת הדומיין הוא החלטה על הסיומת. אם אני רוצה סיומת com, כדאי לי לגשת לחברת רישום דומיינים גדולה ובינלאומית כמו godaddy.com. בשביל סיומת co.il צריך חברה ישראלית – באתר של איגוד האינטרנט הישראלי יש רשימה של חברות מוסמכות שישמחו למכור לכם דומיין.

באתר של רשם הדומיין אני אחפש את השם שמעניין אותי ואבדוק מה האפשרויות הזמינות. אני עומדת לבחור את האפשרות הכי טובה מבחינת איכות השם, משך תקופה הרישום והמחיר – ופשוט לקנות אותו! כן, ממש כמו בכל רכישה דיגיטלית – מוסיפה את הפריט לסל הקניות ומשלמת.

צעד 2 – לבחור חברת אירוח

יש חברות רישום דומיינים שמציעות גם חבילת אירוח. אבל זה לא מחייב אותך, ויכול להיות שחברה אחרת תציע דיל משתלם יותר. החברה שאני עובדת איתה היא SPD – ואני ממש ממליצה על השירות הטכני הסבלני והאדיב שלהם.

צעד 3 – לחבר את הדומיין לחברת האירוח

אם בחרתם לארח את הבלוג אצל החברה שבה רשמתם את הדומיין – דלגו על הצעד הזה.

אם מדובר בשתי חברות נפרדות יש כמה צעדים לעשות:

  1. לחזור אל הניירת שקיבלנו מחברת האירוח ולמצוא 2 מספרים שנקראים מספרי שרתי ה-DNS.
  2. להכנס לאתר שבו רכשת את הדומיין ולמצוא את המקום שבו משנים את מספרי שרתי ה-DNS.
  3. לשנות את המספרים הדיפולטיים שמופיעים שם למספרים שיש לך ביד.
  4. לחכות (בערך 24 שעות) ולנסות להתחבר אל הדומיין עד שמתקבלת הודעה שהאתר מחובר.
צעד 4 – להתקין מערכת הפעלה

זה הרגע לקבל החלטה – וורדפרס או וויקס? בשני המקרים נצטרך ללמוד איך לעבוד עם המערכת. אני באופן אישי מכירה את וורדפרס ונהנית לעבוד איתה.

אחרי שהחלטנו אפשר פשוט להתקשר לחברת האירוח ולבקש שיתקינו עבורנו את המערכת הרצויה על הדומיין. אל תשכחו לבקש שם משתמש, סיסמה וקישור לממשק הניהול.

צעד 5 – להתחיל לעבוד

עד עכשיו היו לנו חיים קלים, אבל עכשיו יש מערכת שצריך ללמוד להכיר. אני לא עבדתי בוויקס אף פעם, אבל בוורדפרס מתחברים לממשק הניהול ובמסך הראשון (לוח הבקרה) יש הנחיות לתחילת העבודה. אפשרות אחרת היא לצפות באלפי הסרטונים והמדריכים שיש ברשת… ואני מזכירה שוב את הקורס שיש ממש כאן, באתר הזה.


זהו! יש לך בלוג! המון הצלחה, אשמח לשמוע בהערות אם הפוסט הזה עזר לך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.