הכל על פרנסה מבלוג

על הנייר, יש לנו כאן עסקה חלומית:

אני אפתח בלוג, אכתוב כל היום על מה שמעניין אותי ואעשה רק דברים שאני אוהבת. קצת עבודה קשה והתמדה – ואני אתחיל להכניס כסף ואוכל לוותר על הדיי-ג’וב המבאס!

נו,… זה יכול לעבוד?

למרבה הצער התשובה היא לא. כמו בכל דבר בחיים, אם משהו נשמע יותר מדי טוב – הוא כנראה באמת יותר מדי טוב. קל להתבלבל כשאנחנו שומעים בכל מקום על משפיעני רשת והכנסה פסיבית. אבל האמת המצערת היא שקשה מאד להתפרנס מכתיבת תוכן… כולם יודעים שסופרים בדרך כלל לא מצליחים להתפרנס, וזה נכון גם לגבי כתיבה אונליין.

אז למה בכל זאת יש בלוגרים ובאזז סביב משפיענים? קודם כל, כי יש המון אנשים שנתפסים לאשליה שיש כאן פרנסה קלה וכיפית, ויש גם לא מעט ‘יועצים’ שישמחו לקחת מכם כסף כדי לתחזק את האשליה שאו-טו-טו יגיע הכסף הגדול. והסיבה השניה היא שבכל זאת יש סיבות מוצדקות ליצירת תכנים. בואו נעבור על כל הסיבות ליצירת תוכן ונפריד בין אשליות לבין מציאות.

הכנסה ישירה מיצירת תכנים

השיטה שקופצת מיד לעין היא לשים פרסומות באתר (הכוונה היא בעיקר למודעות של גוגל ולתוכניות שותפים). בואו נגיד את זה ברור: זה מאד-מאד קשה, דורש ידע ומומחיות ובעיקר כמויות אדירות של גולשים. אם אין לכם אלפי כניסות ביום אין בכלל על מה לדבר, וגם עם אלפי כניסות מדובר על סכומים קטנים מאד (אני לא מתייחסת כאן לאתרים שעוסקים רק בפרסום וקידום מוצרים – זה עולם נפרד שלא קשור ליצירת תוכן).

השיטה השנייה היא לצבור הרבה עוקבים ולקבל חסויות או שיתופי פעולה מסחריים באינסטגרם. למיטב ידיעתי מפרסמים מוכנים לשים כסף רק באינסטגרם ובעיקר על עולמות הלייף סטייל (בישול, אופנה, טיפוח). בגדול – זו הדרך המרכזית להפקת הכנסה ישירה, ואני שמה כאן קישור לכתבה מעניינת בנושא. מי שבוחר בדרך הזו צריך להתכונן לתחרות עזה ולהשקיע בעיקר באינסטגרם.

בהקשר של הכנסה ישירה מדברים גם על צפיות ביו-טיוב ועל חסויות בטיקטוק. לגבי טיקטוק – חבל על הזמן: אם אתם מסוגלים להשקיע זמן בקריאה של מאמר כנראה שזו לא הרשת בשבילכם. לגבי צפיות ביו-טיוב, השמועה אומרת שקשה יותר ויותר להשיג שם הכנסה משמעותית. ובכל מקרה, אנחנו מדברים כאן שוב על מספרים אדירים של צפיות.

ולבסוף, יש לנו את הפודקאסטים. כ-ו-ל-ם עפים על פודקאסטים היום, כך שאפשר להגיע כאן למספרים נאים… מצד שני, בשלב הנוכחי לא נראה שיש מישהו שעושה מזה כסף, בטח לא בעברית.

ולפני שאנחנו סוגרים את הפינה של ההכנסה הישירה – חשוב לדעת שמפרסמים רבים יעדיפו לתת לכם מתנה תמורת קידום (במקום כסף מזומן ביד). אם אתם מקבלים מתנות, הקפידו על גילוי נאות וביקורות כנות כדי לא לאבד את האמון של העוקבים.

הכנסה עקיפה מיצירת תכנים

בסעיף הקודם ביססתי את הטענה לפיה יהיה לכם קל יותר לזכות בלוטו מאשר להביא הכנסה משמעותית ישירות מהבלוג שלכם (ובכלל, מערוץ תוכן בכל פורמט). אז למה בכל זאת כל כך הרבה אנשים פותחים בלוגים ומחפשים לגייס עוקבים?

ובכן… בתור התחלה יש את כל האנשים שהזכרתי קודם, שפשוט מקווים ומחפשים ומנסים להשיג פרנסה פסיבית מבלוג. חשוב לזכור שלא כל בלוגר שאתם רואים ברשת באמת מפיק משהו מהבלוג שלו… למעשה, רובם לא מפיקים מזה שום דבר.

מה שכן, בהתנהלות נכונה, הבלוג יכול להביא המון תועלת עקיפה. בראש ובראשונה כי תכנים הם דרך מופלאה לקידום עסק – כלי פרסומי נהדר וחינמי (קראו עוד על כך, כאן). ולא חייבים להסתפק בקידום, אפשר גם לבצע מכירה של מוצרים באמצעות חנות דיגיטלית. אם זה הכיוון שבוחרים – לא צריך מספרים אדירים של גולשים ועוקבים. כל עוד אנחנו מגיעים אל האנשים הנכונים, אפשר למנף היטב גם מספרים קטנים.

הרבה בלוגרים/משפיענים לא רוצים לקדם עסק ספציפי, אלא דווקא לקדם את עצמם כדמות סמכות בעולם תוכן מסוים. כשאת הופכת לאושיית רשת  זו דרך מעולה לגייס קהל לסדנאות שלך, לקבל הזמנות לאירועים והרצאות ולהגיע ללקוחות חזקים שישלמו על המומחיות שלך. אז יש כאן ערך מוסף משמעותי ביותר ליצירת תוכן, וכמובן שככל שיש לך יותר עוקבים וחשיפות מצבך טוב יותר.  בכתבה הזו אפשר למצוא את סיפורן של כמה בלוגריות שעשו את זה (והנה כתבה נוספת)…  את הכתבות האלה צריך לקרוא בתשומת לב: שימו לב שיוצרות התוכן עצמן, שהן בין המצליחות ביותר בארץ – לא מזכירות שום דרך להפקת הכנסה ישירה מהבלוג.

תתכוננו לעבוד!

ולפני פרידה, יש עוד אשליה שאני רוצה לפוגג. יצירת תכנים זה קטע שדורש התמקצעות ועבודה קשה. אם פעם כל בלוגר חביב היה מגיע להמון קוראים, היום יש שפע בלוגרים מקצוענים שמציעים תכנים ברמה גבוהה מאד. אם מה שיש לך בראש זה עבודה קלילה וכיפית – קחי בחשבון שזה כנראה יישאר בגדר תחביב. בימינו אלה, מי שמחפש לבלוט ברשת (מכל סיבה ובכל דרך) חייב להשקיע מאה אחוז יכולת, כישרון ונדיבות. ויותר מזה: מכיוון שאין דבר כזה הכנסה פסיבית מבלוג, צריך להוסיף לכל העבודה של יצירת התוכן את העבודה האמיתית שהבלוג רק מקדם: הפקת סדנאות, מכירת מוצרים וכן הלאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.