כשפתחתי את הבלוג הראשון שלי, מכרה צרפתיה שאלה אותי אם בדקתי 'מילים מפתחות'. לא רציתי לצאת סתומה אז הייתי כזה… 'ברור!'. אבל האמת היא שלקח עוד הרבה זמן עד שהתחלתי להבין את החשיבות של המילים מפתחות האלו, ואפילו עוד יותר זמן עד שהתחלתי להשתמש בהן באופן מושכל.

הרעיון הוא כזה: האלגוריתם של גוגל עומד לרוץ על האתר שלך, לאנדקס אותו ולהחליט מה המילים הכי מרכזיות. עכשיו האתר שלך נמצא באינדקס של גוגל ויעלה בשאלות שקשורות למילים האלו. אבל… האם גוגל עומד לזהות את המילים הנכונות שבאמת מאפיינות ומגדירות את האתר שלך? קשה לשלוט בזה, אבל דבר אחד בטוח: אם לא הגדרת והבלטת את מילות המפתח שלך – גוגל לא יוכל לזהות אותן. זה אומר ששאלות החיפוש שהאתר עולה בהן, הן לא בהכרח השאלות שחשובות עבורך. וכשגוגל לא מעלה את האתר בחיפושים רלוונטיים – אין כניסות רלוונטיות!

אז אחרי שהבנו למה זה כל כך חשוב… בואו נתחיל לעבוד.

צעד 1 – מה זה האתר הזה?

לפני כל דבר אחר, צריך לקחת רגע כדי לכתוב משפט קצר שמספר מה האתר שלך עושה. פשוט לחשוב מה המטרה המרכזית שסביבה האתר הוקם, בשביל מה הוא קיים, מה אנחנו מנסים להשיג… ואז לכתוב את המשפט הזה. למשל: שיווק דיגיטלי לעצמאיות. או: בלוג מתכונים לבישול ביתי. או: אתר תדמית לצלמת ניובורן והריון. משהו בסגנון הזה. אחרי שכתבנו את המשפט פשוט נחפש אותו בגוגל: הוא אמור למשוך אתרים ותכנים שמתחרים בדיוק באתר שלנו.

מטלה לביצוע: נסחו לעצמכם את המשפט שמתאר ומגדיר את האתר שלכם. עד 5 מילים בבקשה!

צעד 2 – את מי האתר משרת?

זה בסדר להתפזר אם אנחנו כותבים בלוג אישי בשביל הכיף. אבל אם יש לאתר או לבלוג שלך מטרה ספציפית (כמו קידום עסק או קידום עצמי) – הפיזור מוריד את סיכויי ההצלחה שלך. פיזור אולי יביא לך יותר כניסות וחשיפות, אבל אלה יהיו האנשים הלא נכונים! אנשים כאלה לא עושים רכישות ולא מפתחים נאמנות למותג.

אז הצעד הבא הוא לבחור נישה כמה שיותר מצומצמת ולכתוב את המילים שמתארות את קהל היעד שלך ואת השוק שהעסק פועל בו. למשל: אימהות מניקות. אימהות לאחר לידה. הורים לתינוקות…. וכן הלאה.

מטלה לביצוע: כתבו לעצמכם 10 מילים (או ביטויים) שקשורים לנישה שלכם.

צעד 3 – היגיון בריא

אם אני מנסה למכור מוצרים לתינוקות, זה כנראה לא יעזור לי לדבר על חתולים! גם אם אני מאד אוהבת חתולים, זה פשוט לא רלוונטי ולא פותר ללקוחות שלי שום בעיה. וגם אם אני נשארת בתחום של התינוקות, אין טעם לכתוב על דברים לא רלוונטיים, לא סבירים או לא מעניינים (האם תינוקות יכולים ללמוד לעוף?)… כבעלת עסק אני צריכה לנסות לזהות שאלות שהלקוחות שלי באמת עלולים לכתוב בגוגל!

מטלה לביצוע: כתבו לעצמכם 10 שאלות שמעסיקות את קהל היעד שלכם.

צעד 4 – מחפשים

הצעד הזה עומד ללמד אותך הרבה מאד: פשוט מקלידים לגוגל את המילים והביטויים והשאלות שכתבנו בצעדים הקודמים ומקדישים זמן לכל חיפוש בנפרד. קוראים את התכנים שעולים בדף הראשון. בודקים (ורושמים לעצמכם) את ההשלמות האוטומטיות המעניינות שגוגל מציע. מזהים חיפושים חלשים, שלא מעלים תוצאות מעניינות. מזהים חיפושים חזקים שמעלים הרבה מידע רלוונטי. מי שרוצה להגדיל ראש יכול לעשות את החיפושים האלה גם בכלי מחקר מילות המפתח של גוגל, ולקבל מספרים מדויקים על נפח החיפושים סביב כל ביטוי וביטוי.

מטלה לביצוע: תקנו את הרשימה על בסיס התובנות שהשגתם. סמנו במרקר 2-3 ביטויים לוהטים במיוחד, הוסיפו ביטויים שלא חשבתם עליהם ומחקו ביטויים מיותרים.

צעד 5 – משלבים

בשלב הזה אמורה להיות לך ביד רשימה נאה של לפחות 10 מילים וביטויים. את המילים האלה אנחנו נשלב באופן טבעי, קולח וזורם בתכני האתר. וגם כאן צריך להיות חכמים ולפעול בהיגיון בריא: הביטויים המרכזיים ביותר נכנסים למקומות המרכזיים ביותר! דף הבית, שם האתר, כותרות ראשיות. כמה שנשלב אותם יותר – יותר טוב. סביב ביטויים פחות מרכזיים אפשר לבנות תיאורי מוצרים, פוסטים בבלוג, אזור של שאלות ותשובות.

מטלה לביצוע: שלבו את המילים שמצאתם בתכני האתר.

צעד 6 – עוקבים אחרי הנתונים

בקונסולת החיפוש של גוגל אפשר לבדוק באיזה שאלות חיפוש גוגל מציג את האתר שלך. חשוב לזכור שזה לוקח זמן. גם כשגוגל יתחיל לאנדקס את האתר סביב ביטויי חיפוש – הם לא בהכרח יהיו הביטויים שציפינו להם, ויכולות להיות הפתעות (לטובה או לרעה). כל הדאטה הזה ישמש אותנו כדי לשפר ולשכלל את רשימת מילות המפתח שלנו וליצור תכנים יותר ויותר מוצלחים סביב מילות מפתח שמצליחות יותר.

מטלה לביצוע: מתחברים לקונסולת החיפוש של גוגל (קישור למדריך למתחילים), ומתרגלים להיכנס לפחות אחת לחודש כדי לראות את הרשימה שצברנו.

צעד 7 – SEO

חשוב לזכור שמחקר מילות מפתח זה רק השלב הראשון בעבודת קידום האתר. כדי להתקדם גבוה צריך לעבוד באופן שיטתי ולעשות אופטימיזציה למנועי חיפוש (SEO).

מטלה לביצוע: מתחילים לעשות SEO (קישור למדריך למתחילים).