מחקר מילות מפתח למתחילים

כשפתחתי את הבלוג הראשון שלי, מכרה צרפתיה שאלה אותי אם בדקתי ‘מילים מפתחות’. לא רציתי לצאת סתומה אז הייתי כזה… ‘ברור!’. אבל האמת היא שלקח עוד הרבה זמן עד שהתחלתי להבין את החשיבות של המילים מפתחות האלו, ואפילו עוד יותר זמן עד שהתחלתי להשתמש בהן באופן מושכל.

הרעיון הוא כזה: האלגוריתם של גוגל עומד לרוץ על האתר שלך, לאנדקס אותו ולהחליט מה המילים הכי מרכזיות. עכשיו האתר שלך נמצא באינדקס של גוגל ויעלה בשאלות שקשורות למילים האלו. אבל… האם גוגל עומד לזהות את המילים הנכונות שבאמת מאפיינות ומגדירות את האתר שלך? קשה לשלוט בזה, אבל דבר אחד בטוח: אם לא הגדרת והבלטת את מילות המפתח שלך – גוגל לא יוכל לזהות אותן. וזה אומר ששאלות החיפוש שהאתר עולה בהן, הן לא בהכרח השאלות שחשובות עבורך. ואם גוגל לא מעלה את האתר בחיפושים רלוונטיים – אין כניסות רלוונטיות!

אז אחרי שהבנו למה זה כל כך חשוב… בואו נתחיל לעבוד.

צעד 1 – מה זה האתר הזה?

לפני כל דבר אחר, צריך לקחת רגע כדי לכתוב משפט קצר שמספר מה האתר שלך עושה. פשוט לחשוב מה המטרה המרכזית שסביבה האתר הוקם, בשביל מה הוא קיים, מה אנחנו מנסים להשיג… ואז לכתוב את המשפט הזה. למשל: שיווק דיגיטלי לעצמאיות. או: בלוג מתכונים לבישול ביתי. או: אתר תדמית לצלמת ניובורן והריון. משהו בסגנון הזה. אחרי שכתבנו את המשפט פשוט נכתוב אותו בגוגל: הוא אמור למשוך אתרים ותכנים שמתחרים בדיוק באתר שלנו.

מטלה לביצוע: נסחו לעצמכם את המשפט שמתאר ומגדיר את האתר שלכם. עד 5 מילים בבקשה!

צעד 2 – את מי האתר משרת?

בואו נחזור לדוגמה של הבלוג הראשון שלי: החלטתי לכתוב על הורות ולייף סטייל. זו הגדרה שהיא בפירוש רחבה מדי, עם הרבה יותר מדי מילים שמתפזרות על כל מיני עולמות: תינוקות, בני עשרה, בישול, עיצוב הבית, אופנה ועוד ועוד. אז זה בסדר להתפזר אם אנחנו כותבים בלוג אישי בשביל הכיף. אבל אם יש לאתר או לבלוג שלך מטרה ספציפית (כמו קידום עסק או קידום עצמי) – הפיזור מוריד את סיכויי ההצלחה שלך. מכיוון שלא בחרתי נישה מצומצמת לבלוג הכנסתי לאתר שלי גם אמהות שרק ילדו, וגם אמהות לבני עשרה. גם חובבי גינון וגם אנשים שחיפשו מתכונים. וכן הלאה… זה טוב ויפה אם כל מה שאני רוצה זה הרבה כניסות, אבל גרוע למדי כשמנסים למכור משהו.

אז הצעד הבא הוא לבחור נישה כמה שיותר מצומצמת ולחשוב על כל מיני ביטויים שקשורים אליה.

מטלה לביצוע: כתבו לעצמכם 10 מילים (או ביטויים) שקשורים לנישה שלכם.

צעד 3 – היגיון בריא

הרבה לפני שהבנתי את החשיבות של מילות המפתח, כבר השגתי אלפי כניסות בחודש לאתר. איך זה יכול להיות? זה פשוט! חשבתי על מה עומד לעניין, למשל, אמהות לתינוקות חדשים. מצאתי רעיונות כמו  קשיים בהנקה, עגלה מומלצת, טעימות ראשונות… כשיוצרים הרבה תכנים בעלי ערך, הכניסות לאתר פשוט מגיעות. תכנים ירוקי עד שמביאים עוד ועוד כניסות לאורך זמן הם תכנים שמציעים תועלת לגולשים. ולא כדאי להסתפק רק במה שאנחנו חושבים שיעניין את הגולשים! כל האינטרנט עומד לרשותנו. אפשר לבדוק דיונים בקבוצות ובחשבונות פופולריים. הערות ושאלות חוזרות בבלוגים מרכזיים. פוסטים פופולריים של מתחרים.

ומה עם תכנים שמעניינים אותי, הכותבת? ובכן, כשמנהלים בלוג הרבה זמן מגלים שתכנים שמושכים כניסות לא דומים לטור בעיתון. נגיד שאני רוצה לספר סיפור מצחיק על מפגש עם ג’וק… דבר כזה לא יכול למשוך כניסות אורגניות. אף אחד לא מחפש בגוגל ‘סיפור מצחיק על ג’וק’ או… ‘איך ליהי מפחדת מג’וק. תוכן שעולה גבוה הוא תוכן שעונה על שאלה שאנשים באמת כותבים בגוגל.

מטלה לביצוע: כתבו לעצמכם 10 שאלות שמעסיקות את קהל היעד שלכם.

צעד 4 – מחפשים

הצעד הזה עומד ללמד אותך הרבה מאד: פשוט מקלידים לגוגל את המילים והביטויים והשאלות שכתבנו בצעדים הקודמים ומקדישים זמן לכל חיפוש בנפרד. קוראים את התכנים שעולים בדף הראשון. בודקים (ורושמים לעצמכם) את ההשלמות האוטומטיות המעניינות שגוגל מציע. מזהים חיפושים חלשים, שלא מעלים תוצאות מעניינות. מזהים חיפושים חזקים שמעלים טונה מידע רלוונטי. מי שרוצה להגדיל ראש יכול לעשות את החיפושים האלה גם בכלי מחקר מילות המפתח של גוגל, ולקבל מספרים מדויקים על נפח החיפושים סביב כל ביטוי וביטוי.

מטלה לביצוע: ערכו את הרשימה שלכם על בסיס התובנות שהשגתם בחיפושים שעשיתם. סמנו במרקר 2-3 ביטויים לוהטים במיוחד, הוסיפו ביטויים שלא חשבתם עליהם ומחקו ביטויים מיותרים.

צעד 5 – משלבים

בשלב הזה אמורה להיות לך ביד רשימה נאה של לפחות 20 מילים וביטויים מרכזיים. את המילים והביטויים האלה אנחנו נשלב באופן טבעי, קולח וזורם בתכני האתר. וגם כאן צריך להיות חכמים ולפעול בהיגיון בריא: הביטויים המרכזיים ביותר נכנסים למקומות המרכזיים ביותר! דף הבית, שם האתר, כותרות ראשיות. כמה שנשלב אותם יותר – יותר טוב. סביב ביטויים מרכזיים פחות אפשר לבנות תיאורי מוצרים, פוסטים בבלוג, אזור של שאלות ותשובות.

מטלה לביצוע: שלבו את המילים שמצאתם בתכני האתר.

צעד 6 – עוקבים אחרי הנתונים

בקונסולת החיפוש של גוגל אפשר לבדוק באיזה שאלות חיפוש גוגל מציג את האתר שלך. חשוב לזכור שזה לוקח זמן. גם כשגוגל יתחיל לאנדקס את האתר סביב ביטויי חיפוש – הם לא בהכרח יהיו הביטויים שציפינו להם, ויכולות להיות הפתעות (לטובה או לרעה). כל הדאטה הזה ישמש אותנו כדי לשפר ולשכלל את רשימת מילות המפתח שלנו וליצור תכנים יותר ויותר מוצלחים סביב מילות מפתח שמצליחות יותר.

מטלה לביצוע: מתחברים לקונסולת החיפוש של גוגל (קישור למדריך למתחילים), ומתרגלים להיכנס לפחות אחת לחודש כדי לראות את הרשימה שצברנו.

צעד 7 – SEO

חשוב לזכור שמחקר מילות מפתח זה רק השלב הראשון בעבודת קידום האתר. שילוב המילים נותן סיכוי שהאתר יעלה בשאלות חיפוש רלוונטיות… אבל כדי להתקדם גבוה צריך לעשות SEO, שזה אופטימיזצה למנועי חיפוש. אז ברור, כמובן, יש באתר הזה גם מדריך SEO למתחילים!

מטלה לביצוע: מתחילים לעשות SEO (קישור למדריך למתחילים).

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.