רוב האנשים בעולם נמצאים בפייסבוק (או שהם לפחות היו שם לתקופה ואיבדו עניין). אבל עבור בעלי עסקים לא מדובר בתחביב. זו הרשת החברתית הכי חזקה, וכדאי להיות פעילים. מצד שני, כשמתחילים לעבוד מגלים שזה קטע מסובך!

בואו נעבור על זה:

חשבון פייסבוק פרטי

רוצה לשים את העסק שלך בפייסבוק? אז חייב להיות לך פרופיל אישי, עם השם האמיתי שלך. כל הפעילות בפייסבוק נשענת על החשבון הזה, שבעצם מנהל את הנכסים העסקיים. אין דרך לדלג על זה, ואין דרך להתחמק מזה. מי שרוצה לשמור על הפרטיות יכול לחזק את הגדרות הפרטיות ולצמצם את המידע האישי למינימום.

מהצד השני… המדיניות של פייסבוק קובעת שאסור לנהל פעילות עסקית מהדף הפרטי. עכשיו, זה נכון שיש הרבה אנשים שמתעלמים מהמדיניות ודוחפים את העסק מהדף האישי. ויש להם סיבה טובה: כשאני מעלה פוסט לדף הפרטי הוא יגיע להרבה יותר חשיפה מפוסט שעולה לדף עסקי. אבל החסרונות כאן משמעותיים: פייסבוק עלולים להתרגז (ואז אוי ואבוי), אי אפשר להשתמש בכלי הפירסום ויש הגבלה על כמות החברים. בקיצור – עסק רציני פותח דף עסקי! ובדף הפרטי אפשר לקדם את העסק רק לפעמים, בקטנה ובטעם טוב.

דף פייסבוק עסקי

דף פייסבוק עסקי דומה מאד לחשבון הפרטי רק שזה על שם העסק. יש רשימה ארוכה של קטגוריות ואנחנו צריכים לבחור את הקטגוריה הנכונה עבור העסק שלנו ולמלא את הפרטים. עכשיו אנשים יכולים לעקוב אחרינו ולעשות לדף לייק. הדף העסקי גם עולה היטב בחיפושים בגוגל, כך שזו עוד דרך לקדם את העסק בדיגיטל.

מה עושים עם הדף הזה? מעלים תכנים מעניינים, ואז רואים איך פייסבוק מראים אותם לכמה שפחות אנשים. כי זה המילכוד של פייסבוק: הם מכריחים אותך לפתוח דף עסק, ואז קוברים את התכנים שלך כמה שיותר נמוך. יש להם סיבה לגיטימית וסיבה מרושעת: הסיבה הלגיטימית היא שאנשים מעדיפים תכנים של חברים (ולא של עסקים). והסיבה המרושעת היא שפייסבוק רוצים שנשלם על החשיפה של כל פוסט ופוסט.

איך לקדם את דף הפייסבוק שלך (בחינם)

אז אם פייסבוק כל כך מרושעים, איך משיגים עוד עוקבים לדף? ובכן, בהחלט יש דברים שאפשר לעשות. בתור התחלה – צריך להתאים ציפיות, לפתח סבלנות, ולעבוד קשה. מעבר לכך, יש לא מעט צעדים שיעזרו לך להשיג עוד עוקבים, בחינם:

 1. להפנות לדף הפייסבוק בכל אמצעי אפשרי (מהאתר, מהניוזלטר, מחתימת המייל, מכרטיס הביקור…)
 2. להפנות לדף העסקי מהחשבון הפרטי (פשוט מכניסים את הדף בתוך מקום העבודה האחרון שלך)
 3. לשים מילות מפתח בתיאור ובשם של הדף כדי שהוא יעלה בחיפושים רלוונטיים
 4. להזמין חברים מהדף הפרטי לעקוב אחרי הדף העסקי
 5. להעלות תכנים מעולים באופן עקבי, לשמור על אסתטיקה ואיכות
 6. להגיב באופן מועיל ולא קידומי בדפים של קולגות ובקבוצות שרלוונטיות לתחום הפעילות שלך
 7. לשים כמה שפחות לינקים בתוך הפוסטים – פייסבוק מעדיפים שלא תשלחו את הגולשים החוצה
 8. לענות לכל תגובה ושאלה על הפוסטים שלך, לעודד דיונים, לשאול שאלות
 9. להשתמש בכלים של פייסבוק: לשים מוצרים בחנות, להפעיל כפתור קריאה לפעולה, ליצור גם סטוריז ושידורי לייב
 10. לפתוח קבוצת פייסבוק (ראו בהמשך)

איך לקדם את דף הפייסבוק שלך (בתשלום)

ואחרי שהסברנו שאפשר להתקדם בלי קידום ממומן, צריך להיות כנים ולהודות שקידום בתשלום זה שם המשחק. מי שרוצה עוקבים צריך ללמוד איך לקושש אותם, שקל אחרי שקל (למעשה, כל עוקב חדש עולה בערך שקל).

כך או אחרת, כדי לא לאבד כסף סתם, כדאי להתחיל בזהירות ובאופן מתון. הנה כמה צעדים למקדמים מתחילים:

 1. בתוך דף הפייסבוק שלך יש כלי מודעות. הכלי הזה מתאים למתחילים יותר מפייסבוק ביזנס מנג'ר (שזה כלי מורכב וכבד למדי).
 2. ברגע שנתחיל לפרסם מודעות, נגיע לאפשרות לבנייה ושמירה של קהל. לא כדאי לתת לפייסבוק לקבוע מי הקהל שלך… זה ייקח זמן עד שהם יפתחו עבורך קהלים טובים. בינתיים, צריך לעשות את זה ידנית ולצמצם את הקהל לפי כל מאפיינים דמוגרפיים ותחומי עניין.
 3. ועכשיו… יש לך פוסט מהמם שהצליח בטירוף? לוחצים על הכפתור 'קידום פוסט', בוחרים את הקהל שיצרנו ושמים על זה כמה שקלים כל יום. כשאנשים יעשו לייק לפוסט, נוכל להזמין אותם לעקוב אחרי הדף. זה מאפשר לך לבדוק את הקהל בעלות נמוכה.
 4. בכלי המודעות יש אפשרות לקדם את הדף כדי להשיג עוקבים. כשבוחרים את האפשרות הזו פייסבוק ייצרו עבורך מודעה שדורשת תיקון: קודם כל, צריך לבחור את הקהל שיצרנו. דבר שני – פייסבוק שמים במודעה את תמונת הכותרת של הדף, שהיא לרוב די סתמית. כדאי לשדרג את תוכן המודעה לפוסט שהצליח יפה או לתוכן מועיל אחר.

קבוצות (קהילות) בפייסבוק

בימינו אלה קבוצות (או קהילות) הן שם המשחק בפייסבוק. הרעיון דומה לפורומים של פעם: פותחים קבוצה ואנשים מקיימים בה דיונים סביב איזשהו נושא משותף. מנהל הקבוצה צריך לדחוף את הדיונים קדימה, ליזום אותם (במיוחד בהתחלה) ולנהל את כל העסק. כשרואים קבוצות גדולות ומצליחות הכל קורה (לכאורה) מעצמו… אבל כשרק יוצאים לדרך, מדובר באתגר לא פשוט. צריך להצליח להביא חברים לקבוצה, לגרום להם להיות פעילים ולהפוך את כל הקבוצה שלך למקום מכיל ומועיל שכיף להיות בו.

ואיך עושים את זה ת'כלס? כדי להקים קבוצה אנחנו צריכים דף עסקי. מתוך הדף ניתן לפתוח את הקבוצה ואז תופיע לנו אפשרות להזמין את עוקבי הדף להצטרף לקבוצה (באופן אישי, אחד אחרי השני). בנוסף, אפשר לפרסם פוסט בדף העסקי ולהזמין אנשים להצטרף לקבוצה… ואת הפוסט הזה אפשר לקדם בתשלום!

ואחרי שכבר יש לך קבוצה? כנראה שיהיה קשה להתניע. זה השלב שבו כדאי לגשת לבלוג של נאור נרקיס. אפשר למצוא אצלו המון תוכן נהדר על הקמת וניהול קהילות.