תמונות חינמיות??!! יש לי רשימה נחמדה לחלוק. אבל לפני שרצים להוריד תמונות יש כמה דברים שכדאי להבין.

למה צריך תמונות חינמיות?

ובכן, כשעובדים בדיגיטל יש המון סיבות אפשריות. אולי אנחנו רוצים לשלב את התמונות באתר. או להמחיש משהו בתוך פוסט או מאמר שכתבנו, או לשים תמונה יפה בתוך סרטון… זה גם לגמרי לגיטימי להשתמש בתמונות האלה ברשתות החברתיות. כל הדברים האלה הם לא רמאות כל עוד אנחנו לא טוענים שצילמנו את התמונות בעצמנו. לא יודעת אם גילו לך, אבל תמונה יפה ומוצלחת  – שווה יותר מאלף מילים!

עכשיו, לא כולנו יודעים לצלם (למעשה, רובנו מצלמים די גרוע). תמונות אותנטיות ולא מפולטרות יכולות לעבוד מעולה בהקשרים מסוימים, אבל יש מקומות שבהם זה לא לעניין. למשל – באתר תדמית או בפרסומות… התמונות החינמיות ישדרגו את החומרים שלך, והמגוון האדיר יספק לך אינספור רעיונות. ולא צריך לפחד להשתמש בהן! כמעט כולם משתמשים במאגרי תמונות, כי למעט מאד עסקים יש מספיק משאבים כדי ליצור בעצמם את כל הוויזואליה שצריך בדיגיטל.

מה זה בכלל תמונות חינמיות?

נתחיל בהתחלה: רוב התמונות שרואים ברשת הן לא חינמיות. אי אפשר פשוט להוריד אותן ולהשתמש בהן! כלומר… טכנית אפשר לעשות את זה בקלות – פשוט לוחצים מקש ימני, ובוחרים ‘שמור כתמונה’. אבל זה רעיון גרוע במיוחד.

כי לתמונות יש זכויות יוצרים. נגיד שצלם כלשהו העלה כל מיני תמונות לרשת (זה ממש לא משנה מה האיכות שלהן ומה יש בהן). אחרי כמה זמן הצלם יכול לחפש את התמונות שלו ברשת, יש המון דרכים לעשות את זה. ואם הוא מוצא אנשים שהשתמשו בהן – הוא לגמרי יכול לתבוע אותם. חשוב להבין שיש צלמים שעושים כך כסף טוב וזה יכול לסבך אותך כהוגן, ברמה של עשרות אלפי שקלים. מי שרוצה להתעמק – הנה קישור למאמר ממש טוב על זכויות יוצרים בדיגיטל.

כדי לעקוף את הבעיה הזו הוקמו מאגרי תמונות שמאפשרים לך להוריד תמונה עם רישיון. מערכות עיתונים או מעצבים מקצועיים משתמשים במאגרי תמונות בתשלום – אבל זה בפירוש יקר מדי בשביל אדם מהשורה. מצד שני, הביקוש לתמונות חינמיות הולך וגדל, כך שלאט לאט צמחו להם מאגרים מכובדים מאד שמאפשרים לך להוריד תמונות בחינם.

גם לתמונות חינמיות יש רישיון!

במאגרי התמונות החינמיים נוכל למצוא דף כלשהו שמפרט את תנאי הרישיון לשימוש בתמונה. לכל מאגר יש תנאים משלו, ותמיד כדאי לבדוק:

לפעמים מותר להשתמש בדיגיטל אבל לא בהדפסות. או שמותר להציג את התמונה אבל לא לשנות אותה. לפעמים מבקשים קרדיט לצלם… אבל בדרך כלל מותר להשתמש בתמונות האלה בצורה די חופשית ובלי מגבלות. מה שכן, לא מומלץ לעשות דברים מפוקפקים כמו למכור את התמונות האלה או להציג אותן כשלך.

כמה מילים על רזולוציה

מאגרי תמונות בתשלום מציעים לך תמונות באיכות גבוהה ובלתי מתפשרת. אבל במאגרים החינמיים קורה שמשתחלות תמונות באיכות נמוכה.  דברים כמו פוקוס מטושטש או אסתטיקה לקויה יקפצו לך לעין, אבל כדאי לדעת שגם תמונות קטנות מדי יראו מאד גרוע באתר או ברשתות. ככלל אצבע – לא כדאי לרדת מרוחב (או גובה) של 600 פיקסלים. כדי לוודא מה הגודל של התמונה שהורדת:

  1. עומדים על התמונה
  2. מקש ימני
  3. לחיצה על Properties
  4. תיפתח חלונית
  5. עוברים ללשונית Details
  6. הגודל של התמונה מוצג כאן

ועוד הערה חשובה: אם התמונה מיועדת להדפסה היא צריכה להיות באיכות על. הדפסות יכולות לצאת מפוקסלות ומטושטשות גם כשהתמונה נראית נהדר על המחשב… אז כדאי להתייעץ עם איש מקצוע לפני שמשקיעים כסף טוב.

רשימת מאגרי תמונות 

בכל המאגרים שברשימה למטה יש תמונות חינמיות, ובחלקם יש גם תמונות בתשלום (או קישורים ופרסומות למאגרי תמונות בתשלום). ברובם צריך לפתוח חשבון משתמש כדי לקבל את האפשרות להוריד את התמונות.

Pixabay

המאגר הדיפולטי שלי. השימוש מאד קל והמערכת ידידותית, אפשר להוריד תמונות חופשי עם או בלי חשבון משתמש. בקישור הזה יש כמה תזכורות עדינות אך הגיוניות להגבלות על השימוש.

Unsplash

מאגר מוכר וגדול! הכל חינמי, לשימוש חופשי תחת הרישיון שלהם.

Burst

מאגר התמונות החינמי של שופיפיי. וזה אומר שאפשר למצוא שם תמונות באיכות גבוהה, שמתאימות לאתרי איקומרס מכל הסוגים.

Pexels

מאגר גדול ויפה מאד של תמונות מקצועיות! המאגר בבעלות קנבה, וזה אומר משהו על האיכות של התמונות.

StockSnap

עוד מאגר מכובד ומקצועי. התמונות מחולקות לפי קטגוריות ברורות וניתן גם לעשות חיפוש לפי מילות מפתח.

kaboompics

מאגר חביב במיוחד שמאפשר חיפושים לפי צבע וגם מזהה עבורך את פלטת הצבעים של כל תמונות!

Vecteezy

מנוע חיפוש עוצמתי, תמונות יפות במיוחד ובאיכות גבוהה.

Gratisography

מאגר ייחודי, שהקטע שלו זה תמונות מוזרות ושונות. המבחר מצומצם יותר, אבל הם מציעים אפשרויות מעניינות למי שנרתע מכל הקטע של תמונות מאגר גנריות.

Stockvault

המאגר קטן יותר, אבל גם ייחודי יותר. רקעים, טקסטורות ותמונות יפות שנאספו בתשומת לב.

Adobe

השם המוכר של אדובי מבטיח תמונות יפות במיוחד ובאיכות גבוהה. מן הסתם, המבחר החינמי הוא מצומצם ביחס למבחר התמונות שהם מנסים לדחוף לך לתשלום… ובכל זאת, לגמרי שווה בדיקה!!

Styled Stock

מאגר תמונות ממש קטן אבל מאד נשי. מתאים במיוחד לעסקי לייף סטייל מכל הסוגים.

FoodiesFeed

תמונות חינם לפודיז! אם אתם מנהלים בלוג בענייני בישול או אוכל המאגר הזה הוא האחד בשבילכם.


מקורות לפוסט:

buffer.com

foleon.com